Záujem o získanie trvalého pobytu mimo územia Európskej únie sa zvyšuje. Strata rezidencie na Slovensku môže mať viaceré výhody. Pre magazín Forbes o nich rozpráva etický heker a digitálny nomád Pavol Lupták, ktorý si na presun klientov do zahraničia založil firmu.
Čo sa stane po zrušení bydliska na Slovensku? Na EKG sa dostanete skôr, nebudete platiť dane
Čo sa stane po zrušení bydliska na Slovensku? Na EKG sa dostanete skôr, nebudete platiť dane
Zo Slovenska odchádzajú nielen milionári a podnikatelia, ale aj mnohí kryptonadšenci. V nedávnom článku o presune bohatstva zo Slovenska do zahraničia na to upozornil Pavol Lupták. Nové rezidencie si nachádzajú v Portugalsku, v Nemecku – kde je po jednom roku kapitálová daň z kryptomien nula percent – a v kurze sú aj Paraguaj, Uruguaj a Panama.
„Len z Česka a Slovenska sme do Paraguaja presťahovali už viac ako 400 osôb. Väčšina z nich sú bohatí podnikatelia alebo ľudia, ktorí investovali v kryptomenách. Najviac záujemcov pribúda po výrazných politických rozhodnutiach,“ naráža Pavol Lupták na sadzbu 39 percent, ktorou Slovensko od nového roka zdaňuje kryptomeny.
Nižšie zdanenie kryptomien pritom nie je jediný dôvod, ktorý Slovákov láka odísť z krajiny. Prinášame rýchly prehľad toho, čo sa stane, keď si zrušíte trvalý pobyt na Slovensku.
1. Koniec odvodov
Keď si zrušíte trvalý pobyt a na Slovensku, nebudete tu žiť väčšinu času – čím sa rozumie viac ako 183 dní v roku – prestanete byť daňovým rezidentom a zbavíte sa aj povinnosti platiť si zdravotné a sociálne odvody.
„V prípade Paraguaja platí, že keď máte daňovú rezidenciu výhradne v tejto krajine, a teda nikde inde nie ste viac ako polroka, nemusíte platiť žiadne dane z predaja krypta,“ prezrádza Lupták.
2. Zdravotná dostupnosť
Pre Slovensko aj Česko platí, že keď si zrušíte lokálne trvalé bydlisko a presťahujete sa inde, zvýši sa vám dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Necháte si totiž preplácať úkony medzinárodnou zdravotnou poisťovňou a automaticky sa na vás začnú inak pozerať aj lekári.
„Poisťovne majú uzavreté zmluvy s lekármi a špecialisti vám vždy ako prvú položia otázku, kde ste poistený. Následne sa pozrú do tabuľky, kde majú kvóty pre všetky úkony a zistia, že môžu spraviť desať röntgenov, dvadsať cétečiek a podobne. Keď budú mať kvóty zaplnené, povedia vám, že môžete prísť o tri mesiace,“ približuje Lupták.
„Nakoniec ja, ktorý nemám so Slovenskom nič spoločné a za zdravotné úkony platím v hotovosti, budem mať lepšie podmienky. Keď zavolám tomu istému špecialistovi a spýta sa ma, kde som poistený, tak poviem, že som samoplatca. Zrazu nebude riešiť žiadne kvóty a spýta sa ma, či môžem prísť zajtra,“ dodáva Lupták.
3. Branná povinnosť
Na Slovensku je branná povinnosť spojená s trvalým pobytom. Keď si ho zrušíte, zanikne aj povinnosť zúčastňovať sa na plnení úloh armády.
4. Slobodný pohyb
V prípade rezidencie mimo Slovenska získate väčšiu slobodu cestovať. Keďže trvalý pobyt budete mať v inej krajine, vždy vás budú musieť pustiť „odísť domov“, aj keby sa Slovensko nachádzalo v mimoriadnom stave alebo krízovej situácii.
Naopak, keby ste na Slovensko chceli prísť, vždy vám musia umožniť aj to, pretože zmenou trvalého bydliska o občianstvo neprídete a naďalej budete občanom krajiny.
5. Komunikácia so štátom
Po zrušení rezidencie na Slovensku a presťahovaní sa napríklad do Paraguaja, vás štát vymaže z množstva registrov a stratí schopnosť komunikovať s vami.
Naopak, vy ako fyzická osoba túto možnosť nestratíte, pretože s cestovným pasom vybavíte všetko na akomkoľvek slovenskom úrade.
6. Kolektívne povinnosti
Keď si zrušíte trvalý pobyt na Slovensku, zbavíte sa množstva kolektívnych povinností ako je sčítanie obyvateľov, povinné testovanie a ďalšie.
7. Menej daní
Paraguaj, Uruguaj a Panama používajú takzvanú „deklarovanú daňovú rezidenciu“. Znamená to, že v prípade, že by ste boli rezidentom Paraguaja, mali by ste povinnosť platiť a deklarovať dane iba z lokálnych paraguajských príjmov, teda z toho, čo v krajine zarobíte.
„Ak ste výhradne daňový rezident Paraguaja a máte príjmy zo zahraničia, nemusíte ich deklarovať ani daniť. Keď príjmy v Paraguaji nemáte, nedaníte nič. Týka sa to príjmu fyzických osôb,“ hovorí Lupták.
„Slovenský daňový systém si nárokuje na dane z vášho celosvetového príjmu, paraguajský len z vášho lokálneho. Keď napríklad slovenský daňový rezident predá niečo šamanovi v Papui Novej Guinei za tisíc eur, musí z toho na Slovensku zaplatiť 15 percent zdravotné odvody, daň zo zisku a ďalšie,“ porovnáva Lupták.
8. Cena zmeny rezidencie
Pavol Lupták si na presun Slovákov a Čechov do Paraguaja, Uruguaja alebo na Panamu založil firmu. Spoločnosť nemá žiaden firemný bankový účet a všetko vybavuje v kryptomenách.
Vybaviť dokáže prechodný pobyt, trvalý pobyt, lokálny vodičský preukaz, občiansky preukaz, medzinárodný prémiový účet v Bank of Georgia v Gruzínsku i založiť firmu v krajinách ako USA, Gibraltar alebo Veľká Británia.
„V Paraguaji vieme podľa aktuálnej ceny Bitcoinu vybaviť prechodný pobyt za 4 600 eur a trvalý pobyt za 6 500 eur. V cene sú všetky papierovačky na oboch stranách. Klientovi to stačí len podpísať,“ hovorí Lupták.
Zdroj: https://www.forbes.sk/co-sa-stane-po-zruseni-bydliska-na-slovensku-na-ekg-sa-dostanete-skor-nebudete-platit-dane/?utm_source=upday&utm_medium=referral