Ako si vyrobiť sirup zo smrekových výhonkov
Ako si vyrobiť sirup zo smrekových výhonkov
Účinky sirupu sú :
Rozpúšťanie hlienov, čím sa uvoľňujú dýchacie cesty a uľahčujú vykašliavanie,zmierňuje reumu, tíši bolesti končatín a svalov.
Mladé smrekové výhonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý je veľmi prospešný a potrebný.
Na výrobu sirupu zo smrekových výhonkov potrebujeme :
Mladé smrekové výhonky ( približne do dĺžky 5 cm )
trstinový cukor / obyčajný cukor / med
bio citróny / ale môže byť aj bez citrónov
Postupujeme :
Mladé smrekové výhonky si poriadne umyjeme, necháme na sítku odkvapkať. Veľký 5 litrový pohár naplníme nasledovne- vložíme približne 5 cm vrstvu výhonkov, posypeme cukrom, položíme 2 kolieska citrónu, postup opakujeme, kým nie je pohár plný. Jemne zatlačíme.
Pohár uzavrieme víčkom a postavíme na okno, kde je slnečné miesto. Necháme postáť minimálne 2-3 týždne, no môžeme i viac. Začne sa tvoriť hustá šťava, ktorú následne cez plátno precedíme, zlejeme do fliaš a uložíme na chladné miesto, do tmavého priestoru,mimo slnečného svetla.
Nami vyrobený sirup užívame ako prevenciu a na liečbu kašľa – 1 lyžica ráno alebo na ochutenie čaju či nápojov. Sirup má veľmi príjemnú chuť a o zamilujú si ho aj deti.
V ľudovom liečiteľstve boli známe liečivé sily mladých vetvičiek, šišiek a živice, ktoré obsahujú terpentínovou silicu. Tá rozpúšťa hlieny, čím uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie, zmierňuje reumu, tíši bolesti končatín a svalov. Mladé smrekové výhonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý odvádza z tela toxíny a posilňuje imunitu. Mladé smrekové výhonky zbierame v apríli až máji.
Pri zebre však dbáme aj na to,že strom tu nie je na jedno použitie a mladé výhonky zozbierame z viacerých stromov, tak, aby sme im neublížili a mohli sa k nim vrátiť aj o rok. Veď nám predsa pomáha. Ak by sme jednému stromu ostrihali všetky mladé výhonky, môže vyschnúť.
zdroj : internet