Čierne zákutie internetu: môžu deep web zneužiť teroristi?
Čierne zákutie internetu: môžu deep web zneužiť teroristi?
Internet skrýva nespočetné množstvo tajomstiev a niektoré z nich sú naozaj desivé. Premýšľali ste niekedy napríklad nad tým, či sa dá elektronicky kúpiť samopal Kalašnikov, kokaín alebo vražda? Odpoveď je áno, ale nájdete tam aj oveľa horšie veci. Hovoríme o takzvanom Deep Webe, kde anonymne kúpite všetko. Bezrizikové to však nie je. Pozrite sa, čo pred vami internet skrýva.

Bilióny stránok
Väčšina stránok prístupných bežným ľuďom tvorí len štyri percentá celkového obsahu internetu. Hovoríme o tých, ktoré dokážu bežné vyhľadávače nájsť, čiže napríklad Magazín.sk alebo Wikipédia. Predstavte si to ako oceán, po povrchu ktorého sa len plavíte, prípadne sa ponoríte pre niečo zaujímavé.
Vezmite si ale ponorku a nájdete desiatky biliónov rôznych stránok, ktoré väčšina ľudí nikdy nevidela. Obsahujú všetko od nudných štatistík po ilegálny obchod s ľudskými orgánmi.
Tor Browser
O Deep Webe sa toho vie málo. Veľmi zjednodušene povedané, sú na ňom dynamické stránky, ktoré sa tvoria napríklad v prípade, keď sa prihlasujete na e-mailové konto. Čo presne sa na ňom nachádza? Záleží na tom, čo hľadáte.
Viac než polovicu stránok tvoria databázy rôznych organizácii ako NASA či OSN, ktoré obsahujú užitočné informácie. Ďalšiu štvrtinu tvoria interné systémy inštitúcii ako sú univerzity, nemocnice alebo elektrárne. No a na samom dne oceánu, kam už svetlo neprenikne, je Tor.
Tor je najtemnejším kútom internetu. Ide o zbierku utajených webstránok s koncovkou .onion, na ktoré sa dostanete len pomocou špeciálneho softvéru Tor Browser. Ten zabezpečí, že vaša aktivita na týchto stránkach bude anonymná a nebude ju možné vystopovať.
Drogy, zbrane a orgány
Niektorí ľudia, napríklad politickí disidenti, používajú Tor na komunikáciu medzi sebou, aby ich vláda nebola schopná nájsť. V poslednom desaťročí sa však stal hniezdom pre obchodníkov na čiernom trhu, ktorí predávajú drogy, ukradnuté kreditné karty, ilegálnu pornografiu, zbrane a podobne.

V záujme tajných služieb
Nákup týchto bizarností sa snažia monitorovať tajné služby z celého sveta, veľký úspech však nemajú. Naposledy sa im však podarilo odhaliť a zatknúť prevádzkovateľa stránky Silk Road (v slovenčine Hodvábna cesta), ktorá predávala najmä zbrane, drogy a ukradnuté kreditky. Boj s čiernym trhom je však ako boj s hydrou. Ak odseknete jednu hlavu, vyrastú namiesto nej ďalšie dve.
Prostredníctvom Toru si dokonca môžete objednať vraždu. Všetky transakcie sa robia v bitcoinoch, elektronickej mene, ktorá sa prakticky nedá vystopovať.
Na jednej zo stránok nájomných zabijakov je dokonca presne uvedený cenník. Za vraždu bežného človeka zaplatíte 20-tisíc eur, vražda vysokého vládneho činiteľa vás vyjde na 50-tisíc eur a ak by ste chceli vyprevadiť zo sveta spolumajiteľa vašej firmy, môžete zaplatiť až 200-tisíc eur.
To ale nie je to najhoršie. Obchod s ľudskými orgánmi vyznie strašne, ale dokážete si vôbec predstaviť, že niekto o svojich experimentoch na ľuďoch bude relatívne verejne informovať? Aj takí ľudia sa na Deep Webe nájdu.
Skupina dvoch doktorov, dvoch zdravotných sestier a šiestich študentov medicíny napríklad testovala, aký vplyv bude mať vstrekovanie liehu do maternice na nenarodený plod. Počas strašného pokusu držali ženy v celách v opustenom skladisku.
Nasledujúce riadky čítajte len v prípade, že máte naozaj silný žalúdok.
Najdesivejšiu stránku, ktorú bolo možné na Deep Webe nájsť, vytvoril údajne istý bohatý doktor z niektorej z východoeurópskych krajín. Ten predával deti ako živé sexuálne hračky. Amputoval im všetky končatiny, vytrhal zuby a chirurgickým zákrokom z nich spravil hluchonemých slepcov. My si myslíme, že išlo o nejaký zvrhlý žart, pretože si ani nevieme predstaviť, ako môže byť niekto natoľko zvrátený.
Ak si myslíte, že máte dostatok odvahy, prehliadač Tor si môžete stiahnuť. Ale nehovorte, že sme vás nevarovali. A surfujte zodpovedne.